14 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

722 нови случаи на Ковид-19 и 9 починати

Најчитани вести

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 375, Прилеп – 44, Кавадарци – 35, Гевгелија – 29, Битола – 25, Гостивар – 23, Тетово – 22, Куманово – 20, Охрид – 16, Штип – 15, Крива Паланка – 14, Неготино – 13, Велес – 11, Струмица, Струга и Кочани – по 10, Богданци – 9, Кичево, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Берово и Крушево – по 5, Валндово – 3, Делчево, Пробиштип и Демир Капија – по 2, Кратово и Демир Хисар – по 1. Регистрирани се 186 оздравени пациенти од: Скопје – 50, Прилеп – 29, Кавадарци – 25, Куманово – 15, Тетово – 14, Велес – 9, Неготино – 8, Кочани и Гевгелија – по 6, Гостивар – 5, Струмица и Крушево – по 4, Богданци – 3, Штип, Свети Николе и Валандово – по 2, Делчево и Пробиштип – по 1. Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (81г, 75г, 74г, 73г) и по 1 пациент од Пробиштип (88г), Струмица (88г), Кичево (72г), Куманово (70г), и Битола (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови. Направени се 3.701 тестови преку: ИЈЗ-513, ЦЈЗ Скопје-113, Авицена-371, Биотек-297, Жан Митрев (Филип Втори)-205, Систина-290, лабораторија Лаор–383, МАНУ-0, Судска медицина-33, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-148, Ремедика-59, лабораторија болница Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 540.725 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно) Скопје 375, активни 4309 Куманово 20, активни 353 Прилеп 44, активни 719 Тетово 22, активни 262 Гостивар 23, активни 177 Штип 15, активни 118 Кавадарци 35, активни 549 Велес 11, активни 245 Битола 25, активни 212 Охрид 16, активни 444 Струмица 10, активни 187 Струга 10, активни 178 Кочани 10, активни 104 Кичево 5, активни 48 Неготино 13, активни 310 Гевгелија 29, активни 278 Свети Николе 5, активни 24 Крива Паланка 14, активни 140 Ресен 5, активни 55 Дебар, активни 17 Делчево 2, активни 66 Радовиш 5, активни 15 Берово 5, активни 33 Пробиштип 2, активни 37 Виница, активни 23 Валандово 3, активни 36 Крушево 5, активни 82 Богданци 9, активни 68 Кратово 1, активни 27 Демир Хисар 1, активни 26 Демир Капија 2, активни 32 Македонски Брод, активни 5 Македонска Каменица, активни 2 Пехчево, активни 4 Дојран, активни 1

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com