32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

72 нови случаи, 13 починати и 1023 оздравени пациенти од Ковид 19

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 45

-Куманово 4

-Тетово 4

-Гостивар 4

-Штип 4

-Кавадарци 3

-Струга 4

-Кичево 1

-Свети Николе 1

-Неготино 1

-Дебар 1

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87г), три од Прилеп (69, 76 и 57г), еден пациент од Велес (51г), еден од Неготино (80г), еден од Дебар (71г), еден од Радовиш (66г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Кратово (76г).Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од:

-Скопје 511

-Куманово 51

-Тетово 32

-Прилеп 46

-Гостивар 29

-Штип 17

-Битола 34

-Велес 38

-Струмица 26

-Кавадарци 50

-Кочани 22

-Кичево 11

-Свети Николе 5

-Гевгелија 15

-Неготино 21

-Дебар 22

-Ресен 3

-Крива Паланка 20

-Радовиш 23

-Берово 9

-Делчево 1

-Пробиштип 3

-Виница 4 

-Валандово 5

-Македонски Брод 2

-Богданци 6

-Крушево 3

-Демир Капија 2

-Пехчево 11

-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89463, бројката на оздравени пациенти е 74800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11924.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com