-5.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

70 отсто од населението во Шпанија е комплетно вакцинирано

Најчитани вести

Седумдесет отсто од населението во Шпанија веќе го заврши циклусот за вакцинација против коронавирусот. Тој процент беше постигнат со две недели доцнење во владиниот план, но властите го припишуваат одложувањето на сезоната на празници.

Премиерот Педро Санчез го нарече процесот на вакцинација „најдобра лекција за патриотизам“ и им се заблагодари на своите сонародници за нивната одговорност.

Триесет и четири недели по почетокот на процесот на вакцинација во Шпанија, повеќе од 33 милиони и 370 илјади луѓе се целосно вакцинирани и беа дадени 66 милиони и 100 илјади дози на различни вакцини против Ковид-19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com