Home » 7 СИМПТОМИ НА РАК НА ЖЕЛУДНИКОТ: Еве кога е време да посетите ОНКОЛОГ

7 СИМПТОМИ НА РАК НА ЖЕЛУДНИКОТ: Еве кога е време да посетите ОНКОЛОГ

by Журнал

Надуеноста е состојба во која желудникот е полн и затегнат, а во повеќето случаи се јавува поради прејадување или укажува на дигестивни проблеми, а е предизвикана од таложење на гасови во желудникот и цревата. Меѓутоа, ако надуеноста е честа, или се јавува без очигледна причина, тоа може да биде знак за здравствен проблем, како што е воспалителна болест на цревата, но и рак на абдоминалните органи како желудникот, цревата и јајниците.

Иако надуеноста не е секогаш знак за рак, тоа е важен симптом и потребно е да се утврди неговата причина, објаснуваат експертите. Кога станува збор за рак на желудникот, освен надуеност, може да се појават и следниве симптоми:

Чести киселини: киселините се јавуваат кога желудочната киселина ќе стигне до хранопроводникот. Иако различни фактори можат да предизвикаат киселини, тоа генерално се препознава по интензивното чувство на печење зад градната коска и горниот дел од градниот кош, а освен рак на желудникот, може да биде симптом на чир на желудникот или рефлукс.

Постојана абдоминална болка: нејасна, необјаснета, но хронична абдоминална болка може да биде знак за рак на желудникот. Доколку имате болки кои траат неколку дена или се влошуваат во одредени периоди од денот, најдобро е да се консултирате со лекар.

Други знаци и симптоми на рак на желудникот вклучуваат чувство на ситост после мал оброк, варење, често подригнување, губење на апетит и прекумерен замор. Во подоцнежните фази, ракот на желудникот има очигледни знаци кои вклучуваат крв во столицата, грутка на врвот на желудникот, гадење и повраќање, оток или акумулација на течност во и околу стомакот, необјаснето губење на тежината и жолтица (знак дека ракот стигнал до црниот дроб).

Појавата на некој од овие симптоми не мора да значи дека се работи за тумор, но секако бара посета на избран лекар кој ќе го упати пациентот на понатамошен гастроентеролошки преглед.

Кога е време за онколог?

-Бидејќи ракот на желудникот не е честа болест, луѓето не одат редовно на прегледи, па оваа болест најчесто се открива во доцна фаза. Дополнително, бидејќи многу симптоми на рак на желудникот се преклопуваат со други состојби, најдобро е да се консултирате со специјалист за да може да се исклучи ракот – објаснува д-р Упсана Саксена, експерт за онколошка радиологија.

Третман на рак на желудник

Во повеќето случаи, третманот на рак на желудник варира од пациент до пациент, во зависност од стадиумот на болеста, нивното целокупно здравје и преференции за третман. Ова го вклучува следново:

Горна ендоскопија: Ова може да се користи за да се добие биопсија или за отстранување на неинвазивни лезии. Откако ќе се дијагностицира рак, пациентот мора да биде подложен на соодветна операција.

Гастректомија: Делумна или целосна гастректомија е потпора за третман на рак на желудник. Ова може да се направи директно или откако ќе се даде хемотерапија. Соодветниот редослед на третмани е важен за подобар исход од третманот. По операцијата, на пациентот може да му треба дополнителна хемотерапија или радиотерапија во зависност од извештајот и стадиумот на болеста.

Дали ракот на желудникот може да се спречи?

Иако не е можно да се елиминираат факторите на ризик поврзани со рак на желудникот, специфичните чекори можат да помогнат да се намали ризикот од оваа состојба. Некои промени во животниот стил можат да помогнат.

Грижете се за вашата тежина: прекумерната тежина или дебелината може значително да го зголеми ризикот од рак на желудникот.

Јадете урамнотежена исхрана богата со овошје и зеленчук: Оброците богати со есенцијални хранливи материи, влакна и витамини помагаат во одржување на телото здраво и во борбата против многу болести.

Намалете го внесот на преработена храна: кисел зеленчук, солено месо и риба и храна на скара, кога редовно се консумираат може значително да го зголемат ризикот од рак на желудникот.

Добрите животни навики како што се апстиненција од пушење и алкохол можат ефикасно да помогнат во намалувањето на ризикот од рак на желудникот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More