Home » 60 годишен маж ја криел смртта на мајка си и на тој начин заработил 30.000 евра

60 годишен маж ја криел смртта на мајка си и на тој начин заработил 30.000 евра

by Журнал.мк

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ. (60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама.

Во Министерство за труд и социјална политика тој не пријавил дека мајка му, која била корисник на права на семејна инвалиднина, починала на 22.1.2013, по што во периодот од 1.2.2013 до 6.3.2022 продолжил да ги користи правата.

На тој начин тој му нанел штета на буџетот за сума од 2.410.328 денари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More