14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

60 ГОДИНИ СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ За Пендаровски важна e едукацијата на сите учесници

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Гордана Кожуваровска, претседателка на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со која разговараше за севкупните активности на Советот насочени кон унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата и намалување на бројот на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди.

Претседателката Кожуваровска ги претстави и планираните активности, кампањи, настани, стручни и научни собири и манифестации на Советот во 2022 година, кој одбележува 60 години од своето постоење.

Пендаровски ги поздрави напорите на Советот за подигнување на јавната свест за одговорно однесување и меѓусебно почитување на сите учесници во сообраќајот, нагласувајќи дека едукативното дејствување е важна алка во процесот за унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата, а со крајна цел – заштита на човечкиот живот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com