9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

556 нови случаи со Ковид 19, 22 починати и 404 оздравени

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 270

-Куманово 24

-Штип 17

-Прилеп 17

-Тетово 17

-Струга 6

-Велес 23

-Битола 10

-Охрид 12

-Кавадарци 21

-Гостивар 17

-Гевгелија 6

-Струмица 22

-Крива Паланка 13

-Радовиш 10

-Кочани 14 

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 4

-Пехчево 6

-Берово 12

-Валандово 1

-Виница 2

-Делчево 4

-Кратово 5

-Свети Николе 3

-Кичево 12

-Ресен 1 

-Неготино 6

Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје (84, 83, 60, 71, 66, 57, 77, 76, 80 и 74г), еден од Куманово (77г), еден од Дебар (68г), еден од Штип (81г), еден од Битола (69г), двајца пациенти од Охрид (47 и 76г), еден од Кавадарци (48г), двајца од Гостивар (79 и 64г), двајца од Крива Паланка (81 и 79г) и еден пациент од Кичево (63г). Од нив пет пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 404 оздравени пациенти од:

-Скопје 204

-Куманово 18

-Штип 9

-Прилеп 33 

-Велес 16

-Битола 8

-Охрид 1

-Кавадарци 30

-Гостивар 12

-Гевгелија 11

-Струмица 15

-Крива Паланка 6

-Радовиш 11

-Кочани 4

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Валандово 2

-Виница 1

-Свети Николе 4

-Кичево 6

-Ресен 2 

-Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 414.757 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86150, бројката на оздравени пациенти е 67164, на починати е 2614, а бројот на активни случаи изнесува 16372.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести