27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

541 нови случаи со Ковид 19, 521 оздравени и 19 пациенти починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на КОВИД-19 во:

-Скопје 290

-Прилеп 43

-Тетово 22

-Охрид 21

-Гостивар 19

-Кавадарци, Битола и Гевгелија по 16

-Велес 15

-Штип и Струмица по 13

-Ресен 12

-Неготино 10

-Куманово 7

-Богданци 5

-Кочани и Свети Николе по 4

-Струга, Пробиштип и Демир Капија по 3

-Валандово и Пехчево по 2

-Кичево и Радовиш по 1

Пријавени се вкупно 19 починати лица, на возраст од 55 – 89 години и тоа: 11 пациенти од Скопје, од Куманово и Кавадарци – по 2 починати лица и по едно починато лице од Охрид, Струмица, Неготино и Берово. 18 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Регистриран е 521 оздравен пациент од:

-Скопје 166

-Прилеп 72

-Охрид 54

-Кавадарци 47

-Неготино 40

-Куманово 28

-Тетово и Кочани по 18

-Велес, Струга и Крива Паланка по 15

-Гевгелија 5

-Богданци 4

-Крушево 3

-Битола, Пробиштип, Виница, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија и Пехчево по 2

-Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Берово и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 566.183 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646, бројката на оздравени пациенти е 97.687, на починати е 3.319, а бројот на активни случаи изнесува 11.640.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести