Home » 52-ра семакедонска иселеничка средба во Трново

52-ра семакедонска иселеничка средба во Трново

by Журнал.мк

Илинден не учел и не учи како да застанеме цврсто за да го браниме нашиот идентитет, култура и права. Само обединети можеме да се спротивставиме на оние кои го шират антимакедонизмот со цел да се дадат нови димензии на историските факти-порачаа меѓу другото организаторите на 52-та светска семакедонска средба од потпелистерско Трново.

Вие сте Македонци а не обична дијаспора. Вие ни ја давате нашата сила. Во овие услови на политичка и лична дрскост вие ќе бидите носителите на македонството кое треба да се препороди, рекоа дел од останатите говорници.

Проблемите со кој се соочуваат на собирот ги кажаа и дел од нашинците што живеат во опкружувањето. Инаку собирот започна со благослов на Митрополитот г. Петар и добредојде од покровителот- градоначалникот Тони Коњановски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More