10.8 C
Skopje
Monday, May 23, 2022

5 состојки што треба да ги јадете ако сакате да бидете подобро расположени

Најчитани вести

Понекогааш е доволно многу малку да завршите во лошо расположение. Баш во такви моменти се јавува потребата за нездрава или брза храна. ВО таквите моменти секогаш гледајте да го направите спротивното.

Еве кои намирници треба да ги јадете со цел да имате подобро расположение…

Храна кој е бохата со омега -3 масни киселини како што е лососот, сардината и скушата помагаат во урамнотежување на расположението.

Какао (чоколада)- влијае на лачењето на ендорфинот и го зголемува нивотото на сератонинот.

Зелениот чај е богат со антиоксиданси и има анти-инфламаторно дејство како и благородно влијание во целина.

Органски јајца- тие претставуваат богат извор на A, D, E, и K и холина кој е од огромна важност за неуротрансмитерите поврзани со енергијата и расположението.

Пилешко месо е богат извор на триптофан кој е потребен за производство на сератонинот и мелатонинот кој влијае на доброто расположение и здравиот сон.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com