19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

5 нови работи што ги научивме за коронавирусот во јануари 2021 година: Ова не се митови!

Најчитани вести

Сите знаеме дека вирусот на короната е релативно нов вирус во медицинскиот свет и дека истражувачите сè уште учат за тоа. Тешко е да се следи што е вистина, што е мит и кои упатства да се следат, имајќи предвид дека досега сме слушнале сè за ковид 19.

Затоа, ги намаливме сите информации за вирусот корона на 5 основни:

  1. Постојат нови видови на коронавирус.

Постојат неколку заразни видови на коронавирус, а во моментов пристигна британски вид на вирус, што е крајно заразен (до 40% повеќе од постојниот), но има скоро исти карактеристики како постојниот вирус

Не е ново и необично што вирусот корона мутирал, бидејќи така функционираат РНК вирусите – за да преживеат, тие се прилагодуваат на новите услови, т.е. мутираат.

Во тоа време, се смета дека постојните вакцини се ефикасни против нови соеви на коронавирус.

  1. Можни се алергиски реакции на вакцината – но исклучително ретки.

Алергиските реакции на вакцината се исклучително ретки, но препорачливо е да се чека 15 минути по вакцинирањето, со цел да се следи состојбата на пациентот.

Совет е дека оние кои претходно имале алергиски реакции на други вакцини, треба да се консултираат со својот лекар пред да примат вакцина за коронавирус.

  1. Дали луѓето кои биле вакцинирани против коронавирус сепак можат да бидат заразни?

Со оглед на исклучително брзото темпо на развој на овие вакцини, не е целосно испитано дали оние кои примаат вакцина за коронавирус се уште се заразни.

Совет е сите да носат маски и да ја држат дистанцата, барем додека не поминат 20 дена од втората вакцинација против вирусот корона.

  1. Американците веруваат дека бремените жени треба да се вакцинираат.

Во декември, Американскиот колеџ за акушери и гинеколози ги обезбеди првите официјални упатства за вакцинација против КОВИД-19 за жени кои се бремени или дојат, заклучувајќи дека тие треба да бидат вакцинирани и покрај фактот дека не е направено истражување. Оваа асоцијација вели дека жените апсолутно треба да имаат пристап до сите информации што им се достапни за безбедноста на вакцините и дека треба да бидат охрабрени да разговараат со своите лекари за нивните можности. Со други зборови, не треба да има дополнителни бариери за бремени жени кои сакаат да се вакцинираат, пишува Хафингтон пост.

  1. Вирусот може да навлезе директно во мозокот

Вистина е дека секој ден пристигнуваат се повеќе информации за вирусот корона. Најновите истражувања сугерираат дека вирусот може директно да стигне до мозокот. Студиите се сомневаат дека вирусот предизвикува голем број невролошки симптоми, вклучително и „ковидна деменција“, но и вртоглавица и нерамнотежа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com