15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

5 непознати факти за животот во Норвешка: Еве за што го користат зборот „Тексас“

Најчитани вести

Секој дел од светот има што да понуди, вклучително и оваа интересна северна земја.

Исидора Секулиќ пишуваше за Норвешка, изразувајќи ги впечатоците што ги доживеа додека патуваше низ оваа земја. Таа се восхитуваше на историјата на оваа земја, нејзината сила и истрајност и волјата на нејзините жители да успеат.

Норвешка е многу богата со нафта. Од таа причина, во неа има државен фонд од трилион долари, создаден од продажба на нафта, што се користи за зголемување на благосостојбата на граѓаните на оваа земја. Интересно е што за една година не се трошат повеќе од 3% од оваа сума.

Малкумина знаат дека архипелагот Свалбард припаѓа на оваа земја, која се наоѓа на половина пат помеѓу Норвешка и Северниот пол. Интересно е што секој може да живее и работи на овие острови, без оглед на нивното државјанство.

Верувале или не, Норвежаните велат дека нешто е „Тексас“ кога сакаат да нагласат дека нешто е премногу необично и лудо. Тие го користеа овој збор во секојдневниот говор уште од 1950-тите, кога западните романи и филмови беа многу популарни во оваа земја, во која Тексас се претстави како територија каде што нема правила и каде законот многу малку се почитува.

Scenic town of Reine, Norway on sunny summer day with picturesque fjord and surrounding mountain peaks

Стриптизот легално се третира како уметничка дисциплина во Норвешка. Имено, Апелациониот суд донесе одлука во 2006 година дека изведбата на стриптиз за пари ќе биде ослободена од плаќање ДДВ, слично на балет, уметничка претстава или театар.

Во Норвешка постои традиција да читаат криминалистички романи и да гледаат серии и филмови од ист жанр за време на велигденските празници. Оваа традиција, наречена „Påskekrim“, започна во 1923 година, кога писателите Нордал Григ и Нилс Ли го објавија својот криминалистички роман непосредно пред Велигден и го рекламираа со објавување оглас во весникот со натпис „Возот Берген беше ограбен синоќа“ , што многумина сметаа дека се вистински вести. Ова во голема мера го крена публицитетот на нивниот роман, кој потоа брзо се распродаде.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com