30.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

5 едноставни совети за помал струк

Најчитани вести

Нашите секојдневни, лоши навики на исхрана се причина за надуеност и зголемени масни наслаги на стомакот, кои се трудиме напорно за да ги отстраниме. Како и да е, треба да воведеме само неколку едноставни правила во нашата исхрана, и за една недела ќе забележиме дека обемот на половината е намален.

Намалете го внесот на сол
Иако солта и дава посебен вкус на храната, неговата прекумерна употреба ја задржува водата во организмот и создава чувство на надуеност, што го прави нашиот стомак да изгледа поголем. Затоа, обидете се да ја минимизирате солената и нездрава храна, за да можете да ги видите резултатите од вашите напори во борба против маснотиите на стомакот што е можно поскоро.

Намалете го внесот на јаглени хидрати
Белиот леб, тестенините и оризот се омилени на многумина, но тие се храна богата со јаглени хидрати што во никој случај не се сојузници на тенка линија. За појадок, јадете многу протеини, кои можете да ги има во јајцата и сирењето, додека за време на ручекот фокусот треба да биде на влакната од зеленчукот. Обидете се да го намалите внесот на јаглени хидрати ако сакате да ги стопите маснотии околу стомакот.

Избегнувајте млеко
Нетолеранција на лактоза може да предизвика дигестивни проблеми и да ја зголеми надуеноста. За да одредите дали лактозата ви пречи и дали тоа е причината за вашата надуеност и бавен метаболизам, обидете се да го отстраните млекото од вашата исхрана најмалку 7 дена.

Внимателно одберете кое овошје ќе го јадете
Иако овошјето е многу здраво, некои овошја се многу тешки за варење што доведува до чувство на надуеност. Иако јаболката и крушите се многу здрави плодови, тие се многу тешки за варење, затоа е подобро да ги замените со лимони, портокали и бобинки, кои го забрзуваат метаболизмот и имаат корисен ефект врз нашиот имунитет.

Внесувајте помалку шеќер
Ако сакате да го намалите обемот на половината што е можно поскоро, заборавете на храна богата со шеќер, барем некое време. Обидете се да избегнувате слатки, алкохол, сокови и преработена храна и ќе забележите дека губењето на тежината и обемот никогаш не било побрзо и полесно.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com