19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

47 сообраќајки и едно загинато лице во Скопје изминатиов викенд

Најчитани вести

Скопје, 16 декември- Вкупно 47 сообраќајни незгоди биле регистрирани во Скопје изминатиот викенд, во кои животот го загуби еден пешак.

Возач на патничко моторно возило и сопатник биле тешко повредени во две сообраќајки, а 30 лица се здобиле со полесни повреди во случени 38 сообраќајки. Во 14 сообраќајки била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала двајца возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила шест возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и шест возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и шест нерегистрирани возила.

Санкционирани биле тројца возачи кои поминале на крстосница на црвено светло и тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, како и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин.

Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 162 возила.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com