-6.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

459 новозаразени на ковид-19, 21 починато лице

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на ковид-19, починати се 21 лице, а оздравени се 368 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје новозаразени се 235 лица, во Штип 30, Тетово – 26, Куманово и Струмица по 19, Дебар – 13, Гостивар, Охрид и Кичево по 12, Велес и Свети Николе по 10, Битола и Прилеп по 9, Крива Паланка и Струга по 7, Радовиш – 5, Кавадарци и Кочани по 4, Богданци – 3, Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен по 2, Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево по 1.

Регистрираните оздравени пациенти се од Скопје – 136, Гостивар – 49, Куманово и Кичево – по 34, Кавадарци – 20, Штип -18, Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10, Битола и Велес – по 8, Радовиш – 7, Гевгелија и Кратово- по 5, Пробиштип – 4, Македонски Брод – 3, Ресен и Делчево – по 2, Струмица, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Пест починати лица се регистрирани во Скопје (94г, 77г, 75г, 75г, 73г, 65г,), по 3 починати лица од Тетово (81г, 66г, 64г), Гостивар (84г, 67г,  59г)  и Струмица (67г, 58г, 49г) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67г) и по едно починато лице од Куманово (63г), Прилеп (69г), Битола (81г) и Неготино (69г). Пријавените починати лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.

Според епидемиолошки анализи во моментов вкупната бројка на заболени и активни лица по градови е следна:

Скопје 7.7656, активни 6.223

Куманово 1.0458, активни 927

Прилеп 8.724, активни 283

Тетово 10.533, активни 1.907

Битола 6.776, активни 283

Велес 5.841, активни 255

Гостивар 7.765, активни 1.026

Кавадарци 5.536, активни 210

Охрид 5.620, активни 537

Штип 5.350, активни 236

Струмица 5.328, активни 690

Струга 3.659, активни 611

Кочани 3.030, активни 119

Кичево 3.701, активни 584

Гевгелија 2.310, активни 79

Неготино 2.261, активни 58

Свети Николе 1.732, активни 137

Ресен 1.422, активни 117

Крива Паланка 1.292, активни 48

Радовиш 1.373, активни 119

Берово 1.148, активни 47

Делчево 1.068, активни 73

Дебар 1.400, активни 253

Виница 964, активни 38

Пробиштип 850, активни 50

Валандово 748, активни 34

Богданци 536, активни 41

Крушево 516, активни 21

Демир Хисар 414, активни 10

Демир Капија 401, активни 1

Кратово 477, активни 64

Македонски Брод 442, активни 56

Пехчево 297, активни 6

Македонска Каменица 280, активни 25

Дојран 137, активни 3.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com