Home » 42,32 отсто од граѓаните гласале на претседателските избори до 17 часот, соопшти ДИК

42,32 отсто од граѓаните гласале на претседателските избори до 17 часот, соопшти ДИК

by Журнал.мк

На овие избирачки места гласале 452.412 гласачи односно 42,32 отсто.

Најголемата излезност за претседателските избори според ДИК, има во Новаци со 66,47 проценти, а најмала излезност има во Липково со 6,48 проценти.

Споредено со вториот круг на претседателските избори во 2019 година, има зголемување на излезноста од 7,19 проценти, рече претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Споредено со првиот круг на претседателските избори 2024 година има зголемување од 0,01 процент, додаде тој.

До 17 часот, појасни Даштевски, пристигнати се податоци за излезност на гласачите за парламентарните избори од 1920 избирачки места. Од вкупно запишани 1.003. 459 гласачи на овие избирачки места гласале 470. 950 односно 46.93 проценти.

Најголемата излезност за парламентарните избори има во Кривогаштани 79.73%, најмала има во Маврово-Ростуше со 22.93 проценти.

Излоезноста по изборни единици за парламентарните избори е следна: ИЕ 1-53.22%; ИЕ 2-41.83%; ИЕ 3-51.49; ИЕ 4-48.49; ИЕ 5-47.45%; ИЕ 6- 34.71%.

До 17 часот до ДИК се доставени вкупно 450 приговори за заштита на лично избирачко право. Од нив 228 приговори се усвоени, кажа Даштевски.

22 приговори биле отфрлени како неуредни а 67 приговори биле одбиени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More