7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

403 нови случаи, 10 починати и 339 оздравени пациенти од Ковид 19

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 165

-Куманово 30

-Дебар 9

-Штип 4

-Прилеп 10

-Тетово 14

-Струга 11

-Велес 25

-Битола 10

-Охрид 19

-Кавадарци 22

-Гостивар 11

-Гевгелија 8

-Струмица 13

-Радовиш 3

-Крушево 4

-Кочани 14

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 2

-Берово 3

-Виница 2

-Делчево 2

-Свети Николе 1

-Кичево 4

-Ресен 4

-Неготино 11

Починати се 10 лица, два пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:

-Скопје 106

-Куманово 22

-Дебар 14

-Штип 14

-Прилеп 28

-Тетово 10

-Велес 13

-Битола 15

-Кавадарци 24

-Гостивар 6

-Гевгелија 8

-Струмица 12

-Крива Паланка 5

-Радовиш 2

-Кочани 12

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 13

-Валандово 1

-Виница 6

-Свети Николе 1

-Кичево 4

-Ресен 4

-Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести