15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

400 нови случаи, 11 починати и 206 оздравени од Ковид 19

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 198

-Куманово 28

-Тетово 16

-Прилеп 14

-Гостивар 9

-Штип 8

-Битола 7

-Велес 14

-Охрид 12

-Струмица 7

-Кавадарци 19

-Струга 7

-Кочани 5

-Кичево 8

-Гевгелија 1

-Неготино 2

-Дебар 10

-Ресен 4

-Крива Паланка 4

-Радовиш 3

-Берово 3

-Делчево 8

-Пробиштип 6

-Македонски Брод 2

-Крушево 2

-Македонска Каменица 1

-Демир Капија 2

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од:

-Скопје 146

-Куманово 4

-Тетово 3

-Прилеп 1

-Гостивар 5

-Штип 2

-Битола 4

-Велес 3

-Струмица 2

-Кавадарци 1

-Кочани 12

-Кичево 2

-Гевгелија 1

-Дебар 1

-Радовиш 13

-Делчево 1

-Пробиштип 3

-Македонска Каменица 2

Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com