21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

347 нови случаи со корона вирус, 7 починати и 168 оздравени

Најчитани вести

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на ковид-19. Починати се 7 лица, а оздравени се 168 пациенти, информира Министерството за здравство.

Од новозаразените во Скопје се 157, Прилеп 35, Кавадарци 26, Охрид 19, Куманово 14, Штип и Неготино по 13, Тетово 12, Гевгелија 10, Велес и Крушево по 6, Битола, Гостивар и Делчево по 5, Струга, Дебар, Крива Паланка и Виница по 3, Ресен, Валандово, и Кратово по 2, Струмица, Кочани и Македонска Каменица по 1.

Регистрирани се 168 оздравени пациенти од: Скопје 110, Куманово и Прилеп по 7, Кавадарци 6, Тетово и Крива Паланка по 5, Гостивар, Велес и Неготино по 4, Битола и Гевгелија по 3, Штип и Радовиш по 2, Охрид, Струмица, Свети Николе, Кратово, Демир Капија и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (80г, 79г, 69 и 61г), по 1 пациент од Куманово (80г), Велес (66г) и Прилеп (61г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.

Направени се 2.383 тестови преку: ИЈЗ 479, ЦЈЗ Скопје 51, Авицена 260, Биотек 253, Жан Митрев 111, Систина 190, лабораторија Лаор 147, МАНУ 52, Судска медицина 5, ЦЈЗ Битола 90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби 2, ГАК 0, Синлаб 57, Ремедика 22, лабораторија болница Козле 26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 630, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ „8-ми Септември“ 8, лаборатории од странство 0.

Досега во земјата се направени вкупно 492.374 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.803, бројката на оздравени пациенти е 88.469, на починати е 3.010, а бројот на активни случаи изнесува 6.324.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 42.746, активни 2810, Куманово 5.400, активни 243, Тетово 5.295, активни 220, Прилеп 4.918, активни 359, Гостивар 3.710, активни 114, Штип 3584, активни 90, Битола 3.331, активни 126, Велес 3.306, активни 236, Охрид 3.067, активни 385, Кавадарци 3.000, активни 435, Струмица 2.631, активни 146, Струга 2.327, активни 165, Кочани 1.774, активни 49, Кичево 1.751, активни 66, Свети Николе 1.100, активни 24, Гевгелија 1.088, активни 103, Неготино 1.061, активни 97, Дебар 781, активни 38, Ресен 781,активни 64, Крива Паланка 769, активни 41, Радовиш 741, активни 43, Делчево 707, активни 220, Берово 624, активни 30, Пробиштип 523, активни 19, Виница 507, активни 25, Валандово 343, активни 16, Демир Хисар 256, активни 11, Кратово 254, активни 26, Македонски Брод 251, активни 10, Крушево 246, активни 50, Богданци 233, активни 10, Демир Капија 227, активни 33, Македонска Каменица 193, активни 5, Пехчево 183, активни 3, Дојран 95, активни 12

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести