21.8 C
Skopje
Tuesday, June 22, 2021

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Најчитани вести

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 155, Битола – 52, Куманово – 47, Прилеп – 27, Струмица – 25, Охрид – 21, Тетово и Велес по 19, Штип – 18, Кочани – 16, Кичево -15, Радовиш и Виница по 10, Гостивар и Струга по 7, Кавадарци – 6, Крива Паланка и Богданци по 5, Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4, Неготино и Ресен по 3, Валандово – 2 и по еден во Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица.

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од Скопје – 375, Охрид – 92, Битола – 70, Куманово – 66, Велес – 35, Гостивар – 34, Штип – 27, Тетово – 26, Струга – 21, Струмица и Кочани по 20, Прилеп – 19, Гевгелија и Валандово по 16, Кичево – 12, Ресен – 8, Радовиш и Свети Николе по 7, Берово и Делчево по 5, Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4, Кавадарци и Демир Хисар по 2, и по еден во Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г, 68г, 70г, 77г , 78г , 84г, 84г, 84г, 84г, 85г и 91г), петмина од Прилеп (59г, 68г, 75г, 78г и 87г), тројца од Охрид (74г, 76г и 87г ), по двајца од Куманово (56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по еден починат е пријавен од Битола (65), Гостивар (81), Штип (80), Свети Николе (67), Кавадарци (80) и Демир Хисар (52). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.841 тестови преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-98, Судска медицина-8, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–6, МАНУ-126, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Авицена-333, Биотек-423, Систина-203, лабораторија Лаор-210, Синлаб – 32, Ремедика-39, Плодност – 35, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 595.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Според епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 66.248, активни 7.968
Куманово 8.293, активни 1.204
Прилеп 8.039, активни 892
Тетово 7.011, активни 646
Битола 5.968, активни 1205
Велес 5.299, активни 635
Гостивар 5.055, активни 425
Кавадарци 5.052, активни 480
Штип 4.825, активни 442
Охрид 4.814, активни 751
Струмица 3.901, активни 558
Струга 2.901, активни 208
Кочани 2.655, активни 298
Кичево 2.406, активни 296
Гевгелија 2.151, активни 308
Неготино 2.128, активни 228
Свети Николе 1.456, активни 147
Крива Паланка 1.197, активни 93
Ресен 1.184, активни 202
Радовиш 1.069, активни 129
Берово 985, активни 62
Делчево 939, активни 100
Дебар 919, активни 62
Пробиштип 761, активни 33
Виница 770, активни 118
Валандово 648, активни 86
Богданци 481, активни 74
Крушево 464, активни 105
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 374, активни 63
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 28
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 14

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести