9.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

296 нови случаи на Ковид-19, починаа 8 лица

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.480 тестирањa, а регистрирани се 296 нови случаи на Ковид-19 од кои во Скопје – 143, Гостивар – 60, Кичево – 23, Струмица – 11, Штип – 10, Тетово – 9, Куманово – 8, Струга – 6, Охрид – 5, Прилеп, Радовиш и Дебар по 3, Битола, Кочани, Неготино и Пробиштип по 2 и по еден во Велес, Кавадарци, Виница и Кратово.

Во изминатото деноноќие регистрирани се 8 починати лица: тројца од Гостивар (54, 69 и 78 години), по двајца од Струга (69 и 74 години) и Тетово (44 и 51 година) и едно лице од Кочани (74). Сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 109 оздравени пациенти од: Тетово – 42, Скопје – 33, Гостивар – 12, Куманово – 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, по двајца во Кичево, Радовиш, Битола и Пехчево и еден во Велес.

Направените 3.480 тестови се преку: ИЈЗ-22, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-1, ЦЈЗ Куманово–2, УК Пулмологија со алергологија – 1, Институт за микробиологија–101, Жан Митрев (Филип Втори)-121, Авицена-86, Биотек-94, Систина-94, Синлаб-27, Никоб лаб-796, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-42, Ројал Медика – 30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.997.

Досега во земјата се направени вкупно 1.065.772 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 162.457, бројката на оздравени пациенти е 150.960, на починати е 5.560, а бројот на активни случаи изнесува 5.937.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 70938, Активни 2001
Куманово 9310, Активни 363
Тетово 8628, Активни 1172
Прилеп 8385, Активни 51
Битола 6453, Активни 124
Гостивар 6116, Активни 820
Велес 5535, Активни 55
Кавадарци 5216, Активни 50
Охрид 5176, Активни 155
Штип 5020, Активни 52
Струмица 4393, Активни 249
Струга 3116, Активни 131
Кичево 2951, Активни 330
Кочани 2844, Активни 42
Гевгелија 2200, Активни 3
Неготино 2188, Активни 4
Свети Николе 1546, Активни 18
Ресен 1268, Активни 34
Крива Паланка 1232, Активни 5
Радовиш 1201, Активни 34
Дебар 1088, Активни 123
Берово 1065, Активни 27
Делчево 985, Активни 11
Виница 909, Активни 21
Пробиштип 793, Активни 4
Валандово 689, Активни 19
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 402, Активни 2
Демир Капија 399, Активни 3
Македонски Брод 383, Активни 23
Кратово 379, Активни 2
Пехчево 282, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 133, Активни 1

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com