26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Најчитани вести

Во Косово изминатото деноноќие се регистрирани нови девет смртни случаи како последица на Ковид-19, а во истиот период има и 294 нови случаи на зараза, кај кои е откриен коронавирусот.

Според последните официјални статистики, досега од појавата на епидемијата, во земјата вирусот е откриен кај вкупно 56.412 лица, од кои починале 1.420 заразени.

Во изминатите 24 часа, согласно последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, како излекувани се евидентирани 280 лица кои претходно биле дијагностицирани со Ковид-19, со што бројката на оние кои ја совладале болеста достигна до 49.713.

Активни во моментов, според официјалните податоци, се 5.279 случаи.

Вчера се извршени 1.729, а вкупно досега 211.689 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com