22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

23-годишниот полицаец Петар Ѓурчиновски погребан во родното село

Најчитани вести

Петар Ѓурчиновски, роден 1996 година во гостиварското село Тумчевиште, е полицаецот кој вчера загина во тешка сообраќајна несреќа во моментот додека вршел увид на друга собраќајна несреќа. Тој вчера беше погребан во родното село.

Полицаец, син, брат, другар, фудбалер и човек кој вистински ја сакал својата татковина, се збогуваат пријателите и познаниците со младиот Петар.

На 28.12.2019 околу 19 часот на автопат Тетово – Гостивар, во близина на место викано Тумчевишка клучка патничко моторно возило „форд фокус“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Р.Ш. (31) од с. Грешница, Кичевско, удрило во двајца полициски службеници П.Ѓ. и Ф.Ш. додека извршувале работни задачи – обезбедување на место на настанот од претходно случена сообраќајна незгода. Потоа патничко моторно возило „фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки управувано од И.Б. (39) од с. Синичане, кое се движело во правец Гостивар – Тетово удрило во полицискиот службеник П.Ѓ.

По незгодата, со возило на итна медицинска помош полициските службеници се пренесени во Медицински центар Гостивар, каде од доктор кај П.Ѓ. е констатирана смрт, додека кај Ф.Ш се констатирани тешки телесни повреди.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com