-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

224 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 60 за брзо возење

Најчитани вести

По засилените сообраќајни контроли на територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден биле изречени вкупно 224 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 60 санкции, 40 прекршоци што ги направиле пешаците, 14 за возење без возачка дозвола, 12 казни што ги направиле возачите на мотоцикли.

Според МВР, биле изречени седум казни за користење мобилен телефон, девет за возење под дејство на алкохол, пет за недавање првенство на минување на пешаци, четири за минување на црвено светло и 45 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, најавуваат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести