16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

22 Април – Ден на планетата Земја

Најчитани вести

Министерството за животна средина и просторно планирање со порака за денот на планетата Земја: „За овој роденден на нашата планета која е и наш единствен дом, Министерството за животна средина и просторно планирање упатува порака и ги повикува сите и институциите и бизнис заедницата, граѓанските организации и движења, секој поединец – Сите заедно сега! Ова е моментот да се промени деловната клима, политичката клима и начините на кои преземаме активности и одговорности за климата. Сега е време за непоколеблива храброст во зачувувањето и заштитата на нашето здравје, нашите семејства, нашите средства за живот… заедно, мораме да инвестираме во нашата планета, затоа што зелената иднина е просперитетна иднина“, е наведено во нивното соопштение.

„Треба да дејствуваме (храбро), да иновираме (широко) и да имплементираме (правично). Треба да се вклучиме сите – секој да биде вклучен и секој да биде одговорен. Време е за партнерство за планетата. И додека уште има време да се реши климатската криза, време e да се избере просперитетна и одржлива иднина и време е да се обнови природата и да се изгради здрава планета за нашите деца и нивните деца. Времето е кратко. За овој ден, за сите, секој ден, инвестирајте во нашата планета!“, велат од ова министерство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com