10.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

21 нов случај на Ковид-19, пријавени се 2 починати лица

Најчитани вести

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај на Ковид-19: Скопје – 9, Битола – 5, Кавадарци и Охрид – по 2, Штип, Кичево и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (21), регистрирани се 5 реинфекции.

Регистриран e 71 оздравен пациент од: Битола – 21, Скопје – 16, Кавадарци и Охрид – по 7, Кичево – 5, Прилеп и Берово – по 4, Куманово – 2, Штип, Кочани, Неготино, Ресен и Демир капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (66г) и Штип (80г). Лицата се починати во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 29.4.-1.5.2022 година.

Направени се 773 тестови преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-22, Биотек-26, Систина-20, лабораторија Лаор-23, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-12, Генеа-0, Никоб лаб-114, ВФВ Медикал-24, Ели Медика плус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид лаб–5, Жан Митрев Струмица–4, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 400.

Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а бројот на активни случаи изнесува 572.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145626, Активни 280
Куманово 16632, Активни 6
Битола 15372, Активни 130
Прилеп 14150, Активни 24
Тетово 13449, Активни 8
Кавадарци 10641, Активни 17
Велес 9762, Активни 6
Гостивар 9579, Активни 6
Охрид 8845, Активни 17
Струмица 8056, Активни 8
Штип 8029, Активни 17
Кичево 5622, Активни 12
Кочани 5074, Активни 2
Струга 4716, Активни 2
Гевгелија 4401, Активни 3
Неготино 3678, Активни 2
Ресен 2718, Активни 5
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1976, Активни 6
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1658, Активни 11
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1391, Активни 3
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com