4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

200.000 луѓе останаа без струја по пожарот во Калифорнија

Најчитани вести

Властите во Калифорнија наредија евакуација на стотици луѓе од градот Гејзервил, северно од Сан Франциско, поради пожар што се шири во округот Сонома.

Шерифот во таа област нареди задолжителна евакуација за местото, во кое живеат околу 900.000 луѓе. Околу 200.000 луѓе останаа без струја во областа, објави „Ројтерс“.

Калифорниското Министерство за шумарство и заштита од пожари соопшти дека пожарот, поттикнат од силните ветрови, досега зафатил површина од околу 10.000 ари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести