17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење

Најчитани вести

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 191 меркa, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 49 санкции, 22 мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за прекршоци што ги прават пешаците.

Изречени се девет мерки за користење мобилен телефон, 18 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, 12 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com