Home » 16 годишното чудо од дете на Барселона доби договор со огромна плата од 3 милиони

16 годишното чудо од дете на Барселона доби договор со огромна плата од 3 милиони

by Lina Muslija

16 годишниот Ламине Јамал е новото чудо од дете на Барселона и веднаш собори неколку рекорди.

„Каталонците“ знаат дека имаат голем бисер во своите редови, па од поодамна договорија нова соработка, и играчот попладнево официјално стави потпис на својот прв професионален договор.

Ламине Јамал се обврза кон Барселона до јуни 2026 година и доби клаузула од 1 милијара евра.

Одредени медиуми шпекулираат дека тој ќе заработува 3 милиони евра по сезона, што е неверојатна сума за едно 16 годишно момче.

Исто така се говори дека уште сега начелно е договорено Ламине Јамал во 2025 (кога ќе наполни 18 години) да стави потпис на нов договор и да ја продолжи верноста кон Барселона до 2030 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More