16.8 C
Skopje
Monday, June 21, 2021

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 14, Куманово – 4, Тетово и Кочани – по 2, Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип – по 1.

Регистрирани се 359 оздравени пациенти од Скопје – 163, Куманово – 31, Битола – 26, Тетово – 16, Велес и Кичево – по 12, Кочани, Гостивар и Кавадарци – по 11, Ресен – 10, Штип – 9, Виница, Прилеп и Свети Николе – по 6, Струмица –5, Неготино и Берово – по 4, Радовиш и Гевгелија – по 3, Крива Паланка и Дебар – по 2, Струга, Делчево, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 8 од Скопје (61г,62г,69г,72г, 75г,80г, 82г и 82г), две лица Битола (65г,82г) и по едно лице од Куманово (80г), Струмица (76г), Охрид (68г), Гостивар (73г), Ресен (69г) и Струга (72г). Од пријавените, еден е починат во домашни, а останатите во болнички услови.

Направени се 1.658 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-24, ЦЈЗ Битола-51, ЦЈЗ Прилеп-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, МАНУ-37, Жан Митрев (Филип Втори)-167, Авицена-208, Биотек-676, Систина-184, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-48, Плодност–56, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 134.

Досега во земјата се направени вкупно 749.727 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.524, бројката на оздравени пациенти е 143.427, на починати е 5.184, а бројот на активни случаи изнесува 5.913.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68179, активни 2493
Куманово 8763, активни 519
Прилеп 8255, активни 301
Тетово 7185, активни 230
Битола 6258, активни 419
Велес 5459, активни 174
Гостивар 5154, активни 124
Кавадарци 5141, активни 92
Охрид 4975, активни 290
Штип 4951, активни 137
Струмица 4093, активни 141
Струга 2969, активни 105
Кочани 2770, активни 86
Кичево 2527, активни 148
Гевгелија 2189, активни 64
Неготино 2177, активни 48
Свети Николе 1517, активни 62
Ресен 1233, активни 89
Крива Паланка 1217, активни 21
Радовиш 1130, активни 62
Берово 1026, активни 12
Делчево 964, активни 45
Дебар 938, активни 8
Виница 871, активни 90
Пробиштип 786, активни 18
Валандово 664, активни 11
Богданци 493, активни 17
Крушево 488, активни 34
Демир Хисар 396, активни 36
Демир Капија 396, активни 4
Кратово 363, активни 11
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 4
Македонска Каменица 243, активни 17
Дојран 132, активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести