1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

16 нови случаи на Ковид-19, седум починати

Најчитани вести

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Пријавени се вкупно седум починати лица: две лица од Скопје на возраст од 77 и 73 години и по едно лице од Битола на 67 години, Тетово на 71 година, Кичево на 80 години, Кавадарци на 86 години и Кочани на 70 години .

Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 5 во болнички услови.

Регистрирани се 38 оздравени пациенти од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по 4, Охрид – 3, Тетово, Кавадарци, Кичево и Македонски Брод – по 2, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 3.109 тестови преку: ИЈЗ-458, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–24, ЦЈЗ Куманово–47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–85, МАНУ-40, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-339, Биотек-526, Систина-175, лабораторија Лаор-287, Синлаб-121, Ремедика-51, Плодност–45, Генеа–41, Никоб лаб-140, ВФВ Медикал-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 308.

Досега во земјата се направени вкупно 807.837 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68555, Активни 427
Куманово 8840, Активни 109
Прилеп 8307, Активни 57
Тетово 7218, Активни 43
Битола 6296, Активни 51
Велес 5468, Активни 10
Гостивар 5177, Активни 26
Кавадарци 5153, Активни 8
Охрид 5006, Активни 51
Штип 4959, Активни 16
Струмица 4111, Активни 37
Струга 2981, Активни 23
Кочани 2789, Активни 13
Кичево 2568, Активни 41
Гевгелија 2194, Активни 10
Неготино 2184, Активни 8
Свети Николе 1523, Активни 10
Ресен 1234, Активни 9
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1159, Активни 22
Берово 1029, Активни 2
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 882, Активни 18
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 399, Активни 5
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 7
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 3
Дојран 132, Активни 0

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.379, бројката на оздравени пациенти е 148.910, на починати е 5.442, а бројот на активни случаи изнесува 1.027.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести