35.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

15 американски држави се согласија да се воведе забрана за патување на Мадуро

Најчитани вести

Петнаесет американски држави се согласија синоќа да забранат патување во рамките на нивните граници за 29 Венецуелци, вклучувајќи го и претседателот Николас Мадуро и негови блиски сојузници, како дел од дипломатските напори да го принудат да поднесе оставка.

На состанокот во Богота меѓу останатите беа и претставници на Аргентина, Бразил, САД, Колумбија, Чиле и Перу, кои се потписнички на Меѓуамериканскиот договор за заемна помош (ТИАР), договор што ветува меѓусебна одбрана за членовите на Организацијата на американските држави.

На списокот за забрана за влез во 15 земји на ТИАР се најважните сојузници на Мадуро, како што е министерот за надворешни работи, секретарот за одбрана Владимир Падрин, потпретседателката Делси Родригез и Диосдада Кабела, кој е број 2 во владејачката Социјалистичка партија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com