10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

14 кандидати за ДИК, партиите веќе имаат свои фаворити

Најчитани вести

Александар Даштевски и Бобан Стојаноски, актуелен пратеник се двата предлози на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за претседател и член во Државната изборна комисија потврдуваат од опозициската партија.

Од АА И Алтернатива неофицијално предлог за член во ДИК ќе биде Кренар Лога, додека пак од владејачката СДСМ извори коментираат дека членови во највисокото изборно тело би биле и досегашните членови Јанаке Витановски, Борис Кондарко, а во игра се и Оливер Ристовски поранешен министер за правда и Љупка Гугучевска портпаролка во ДИК.

Сеуште нема информации кој би бил член на ДИК на огласот кој што Собранието го распиша пред Нова година пријавени се 14 кандидати, а комисијата за избори и менувања денеска треба да го констатира овој список.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести