-7.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

12 кандидати ќе „трчаат“ за градоначалничкото место во Скопје

Најчитани вести

Убедливо најмногу кандидати за градоначалници на локалните избори на 17 октомври се пријавиле за Скопје – 12.

По 7 и 6 кандати има пријавено и во Центар, Карпош, Кисела вода, Ѓорче Петров…Најмалку кандатури, по две, имаат Бутел, Сопиште и Маврово Ростуше…

За Скопје, свои кандидати пријавиле коалициите што ги предвидат СДСМ, ЛДП-ДОМ, Левица, Интегра, Твоја партија, Бошњачки демократски сојуз, ТМРО, Демократи, работници и независни, како и две листи на група избирачи – Данела Арсовска, која ја доби поддршката од ВМРО-ДПМНЕ и Ана Петровска со поддршка од Зелен град.

Во скопските општини, најмногу – седум пријавени кандидати има во Центар: СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ЛДП-ДОМ, Левица, Твоја партија, Родина за Македонија, Демократи, работници и независни).

Во 25 општини има пријавено само по двајца кандидати, како во Босилово, Валандово, Пробиштип, Пласница, Центар Жупа, Бутел…Без кандидат Македонец ќе биде и Чаир. Таму се борат ДУИ, БЕСА, ДНЕТ, ДПА и Алијанса на Албанците и Алтернатива.

Вкупно за овие локални избори се пријавиле 297 кандидати за градоначалници предложени од коалиции, партии и од група избирачи.

Откако ќе се потврдат кандидатите на 18 септемри ДИК ќе ја направи и ждрепката за редоследот на гласачкото ливче.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com