4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

111 бегалци од Авганистан пристигнаа во Приштина

Најчитани вести

Првата група од 111 бегалци од Авганистан синќа пристигна во Приштина.

Групата веднаш беше испратена на медицински преглед, по што ќе биде вакцинирана против Ковид-19. Според приштинскиот весник Коха, сите биле тестирани за коронавирус и биле негативни.

Авганистанците пристигнаа на аеродромот во Приштина со лет на американското воздухопловство и беа пречекани од косовската претседателка Вјоса Османи, премиерот Албин Курти и американскиот амбасадор Филип Коснет.

Тие ќе бидат згрижени во поранешниот камп на компанијата Беџтел Енка, сместен во близина на американска воена база во Урошевац.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com