19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

11 СИМПТОМИ на Корона вирусот за кои не се зборува, а се многу чести и опасни!

Најчитани вести

После една година пандемија, сите веќе знаеме на кои симптоми треба да обрнеме внимание – треска, сува кашлица, замор. Сепак, бидејќи вирусот го напаѓа целото тело, тој може да предизвика и симптоми кои за чудо, не се наоѓаат често во медиумите.

Ова се 11 симптоми на вирусот корона за кои навистина не се зборува, а вреди да се запомнат за да се заштити вашето здравје, но и здравјето на луѓето околу вас.

1. ДИЈАРЕА И ПОВРАЌАЊЕ

Симптоми кои не е лесно да се поднесат, но исто така и да се зборува за нив. Сепак, гастроентеролошките симптоми се чести кај оваа болест, па дури може да бидат и единствениот симптом што ќе открие дека сте болни. Откако медицинска сестра во Австралија ги пријавила само овие симптоми, веднаш се инсистирало да се зборува за нив, така што јавноста ќе биде информирана и за нив. Истражувањето од Вухан открива дека 50 проценти од пациентите ги пријавиле и овие симптоми – дијареја, повраќање и болки во стомакот.

2. ОТЕКУВАЊЕ НА ТЕТИСОТ

Ново истражување откри дека 37-годишен маж од Тексас доживеал болка во отечени тестиси, три дена откако му бил дијагностициран вирусот корона. Научниците додадоа дека постојат одредени компликации со болеста, вклучително и проблеми со згрутчување на крвта, што може да доведе до долготрајна, болна ерекција.

3. ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА

Овој потенцијално алармантен симптом неодамна беше откриен кога актерката Алис Милано објави фотографија на социјалните мрежи за да покаже опаѓање на косата после болеста. Експертите тврдат дека тоа може да се случи низ целиот скалп, а причината може да биде стрес, температура или болест. За среќа, карактеристика на овој феномен е тоа што трае само кратко.

4. ЗУЕЊЕ ВО УШИТЕ

Вирусот корона може да предизвика вртоглавица и тинитус или тинитус, што може да трае. Научниците во моментов проучуваат дали ковид-19 може да предизвика целосно губење на слухот, бидејќи се случува токму овој симптом да остане присутен долго откако ќе се смират сите други симптоми.

5. ОСЕТЛИВОСТ НА СОНЦЕ

Д-р Марго Гејџ, епидемиолог, неодамна зборуваше за тоа како самата помисла низ шестмесечна битка со вирусот, а имаше и симптоми кои ги нема на списоците што ги знаеме. Една од нив е чувствителност на сончева светлина, и тој објаснува дека реакцијата е слична на алергија на сонцето.

6. ПРОБЛЕМИ СО ВИДОТ

„Ковид-19 може да предизвика проблеми со видот, како што се проширени вени, отечени очни капаци, премногу влага и насолзени очи“, вели Клиниката Мајо. болести.

7. ПРОМЕНИ НА КОЖАТА

Вирусна инфекција кога некое лице ќе добие осип или дамки по телото. Состојбата може да предизвика мала блокада или микро-тромб во крвните садови на прстите, што може да предизвика промена на бојата на кожата и болка. Симптомите обично се повлекуваат во рок од 12 дена. Сепак, постари пациенти пријавиле и промени на кожата, како што се осип, дамки или нешто што личи на плускавци од вода. Според студијата наречена „КОВИД симптоми“, ова се случува во 20 проценти од случаите, па експертите бараат овие состојби да бидат вклучени во списокот на вообичаени симптоми.

8. НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ

Маглата во мозокот, конфузијата или неможноста да се концентрира често се забележува како симптом кај луѓето кои имале болест. Но, бидејќи повеќето луѓе се срамат да зборуваат за нив, тие ретко се споменуваат. На есен беа спроведени резултатите од студијата во која се наведува дека 55 проценти од луѓето со дијагностициран ковид-19 имале проблеми со овие и слични невролошки проблеми три месеци по исчезнувањето на симптомите. Од таа причина, експертите се многу загрижени затоа што може да биде епидемија на оштетување на мозокот како последица на инфекција со вирус. Загрижува и фактот дека овие симптоми траат подолго време.

9. КОСТОХОНДРИТИС

Тоа е воспаление на рскавицата на реброто, односно на ‘рскавичниот зглоб помеѓу ребрата и градната коска и може да изгледа како срцев удар. Се јавува силна болка во градите, како симптом кој останува долго откако ќе се појават првите симптоми.

10. ОСИП ВО УСТАТА

Се јавува кога габата Кандида се формира во усната шуплина и остава бели дамки зад себе, а во една студија е потврдено дека од 1.560 пациенти, 42 од нив го пријавиле овој симптом. да се развива неконтролирано.

11. БУНИЛО

Во есента, „NBC news“ објави извештај за тоа како лекарите кои лекуваат пациенти со ковид забележуваат необичен симптом кај пациентите, а тоа е лудило или делириум. Дури 40 проценти од пациентите во болницата можат да ја доживеат оваа состојба, а почесто се јавува кај постари лица. Вирусот може да го нападне мозокот и на тој начин да предизвика воспаление што е виновно за овој симптом.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com