23.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

11 ПОЧИНАТИ И 347 НОВОЗАРАЗЕНИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4, Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-13, Тетово-11, Прилеп-15, Гостивар-4, Штип-5, Битола-3, Велес-6, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-1, Кочани-4, Кичево-5, Свети Николе-2, Гевгелија-2, Неготино-4, Ресен-3, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-2, Богданци-1, Кратово-1, Крушево-1, и Пехчево-1.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 39340, активни 6359
• Куманово 5103, активни 444
• Тетово 5021, активни 470
• Прилеп 4515, активни 249
• Гостивар 3570, активни 310
• Штип 3471, активни 169
• Битола 3186, активни 224
• Велес 3006, активни 315
• Охрид 2712, активни 367
• Струмица 2503, активни 359
• Кавадарци 2453, активни 359
• Струга 2169, активни 157
• Кочани 1712, активни 118
• Кичево 1693, активни 157
• Свети Николе 1065, активни 46
• Гевгелија 964, активни 113
• Неготино 949, активни 146
• Дебар 740, активни 121
• Ресен 721, активни 119
• Крива Паланка 712, активни 66
• Радовиш 683, активни 48
• Берово 576, активни 52
• Делчево 557, активни 172
• Пробиштип 497, активни 42
• Виница 482, активни 45
• Валандово 325, активни 22
• Демир Хисар 242, активни 14
• Македонски Брод 240, активни 12
• Богданци 220, активни 35
• Кратово 213, активни 16
• Крушево 200, активни 38
• Македонска Каменица 190, активни 48
• Демир Капија 182, активни 38
• Пехчево 178, активни 12
• Дојран 81, активни 7

Направените 2013 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-187, Биотек-165, МАНУ -109, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –131, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-40, Ремедика-20, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -541, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com