1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

11 лица загинале од гром додека правеле селфи во Индија

Најчитани вести

Најмалку 11 лица загинаа, а неколку се повредени во удар на гром во градот Џаипур во северниот дел на Индија. Жртвите правеле селфи на дожд и бура на врвот на кулата во тврдината Амбер од 12 век, популарна туристичка атракција, пренесуваат тамошните медиуми.

За време на ударот на молњата, на кулата имало околу 27 лица, а некои од нив скокнале од високите ѕидови на земјата. Портпаролот на полицијата изјавил дека повеќето жртви биле млади лица.

Во неделата беа регистрирани уште девет смртни случаи од удари на гром низ индиската држава Раџастан, каде се наоѓа и Џајпур, јавуваат локалните медиуми.

Во Индија, сезоната на монсуни, која е полна со дожд, обично трае од јуни до септември.

Индиската метеоролошка служба објави дека смртните случаи од удари на гром во земјата се зголемени двојно од шеесеттите години на минатиот век а како една од причините за тоа ја наведоа и климатската криза.

Во 2018 година, во Андра Прадеш на југот од Индија, за само 13 часа биле забележани 36.749 удари од гром.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести