24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

407 нови случаи, 399 оздрвени и 7 починати

Најчитани вести

Во последното деноноќие во земјава регистрирани се 407 нови  случаи на Ковид 19, 399 оздравени и починати седум лица. Од Министерството за здравство информираат дека  согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 187, Кавадарци – 35, Велес – 28, Куманово – 18, Охрид – 18, Тетово – 17, Струга – 16, Делчево – 16, Прилеп – 12, Демир Капија – 7, Струмица – 5, Радовиш – 5, Гостивар – 4, Битола – 4, Кичево – 4, Гевгелија – 4, Неготино – 4, Крива Паланка – 4, Крушево – 4, Штип – 3, Кочани – 3, Кратово – 3, Свети Николе – 1, Дебар – 1, Ресен – 1, Берово – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1. Регистрираните 399 оздравени пациенти се од Скопје – 242, Тетово – 22, Куманово – 20, Прилеп – 17, Битола – 15, Штип – 10, Велес – 9, Радовиш – 9, Гостивар – 9, Струмица – 8, Крива Паланка – 6, Кичево – 5, Гевгелија – 4, Пробиштип – 4, Дебар – 3, Богданци – 3, Кочани – 2, Свети Николе – 2, Валандово – 2,  Кавадарци – 1, Струга – 1, Неготино – 1, Кратово – 1, Ресен – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Починатите седум лица се по двајца пациенти од Скопје на 61 и 91 години и од Струмица на 63 и 73 години, по еден пациент од Тетово (76г), Штип (59г), и Кочани (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови. Направените 2.540 теста се преку: ИЈЗ-440, Биотек-300, Авицена-248, Систина-216, Жан Митрев (Филип Втори)-150, МАНУ-113, Лаор лабораторија –75, ЦЈЗ Скопје-65, Синлаб-55, ЦЈЗ Битола-48, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-18, Инфективна клиника-3, Судска медицина-1, ГАК-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-772, УК Пулмологија со алергологија–6, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 459.559 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.160, бројката на оздравени пациенти е 82.520, на починати е 2.873, а бројот на активни случаи изнесува 7.767.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 40637, активни 3956 Куманово 5219, активни 341 Тетово 5133, активни 305 Прилеп 4575, активни 142 Гостивар 3629, активни 191 Штип 3508, активни 106 Битола 3235, активни 142 Велес 3129, активни 274 Охрид 2840, активни 389 Кавадарци 2647, активни 357 Струмица 2540, активни 244 Струга 2232, активни 176 Кочани 1728, активни 64 Кичево 1723, активни 123 Свети Николе 1081, активни 33 Гевгелија 999, активни 100 Неготино 970, активни 86 Дебар 767, активни 91 Ресен 743, активни 97 Крива Паланка 728, активни 35 Радовиш 712, активни 46 Делчево 635, активни 194 Берово 595, активни 37 Пробиштип 507, активни 28 Виница 492, активни 29 Валандово 325, активни 9 Македонски Брод 246, активни 12 Демир Хисар 245, активни 5 Кратово 232, активни 26 Богданци 225, активни 20 Демир Капија 214, активни 46 Крушево 212, активни 30 Македонска Каменица 190, активни 17 Пехчево 183, активни 10 Дојран 84, активни 6.с

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com