19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

10 заповеди на мудрите луѓе: Не ги барајте оние кои не ве бараат и не ги чекајте оние кои не ве чекаат

Најчитани вести

Денеска ви претставуваме 10 цитати кои ќе ве замислат и можеби ќе ве натераат да промените нешто во својот живот во новата година.

Овие 10 заповеди верно ги следат сите мудри луѓе во светот:

  1. “Никогаш не се расправајте со идиоти – тие ќе ве спуштат на нивно ниво, а потоа ќе ве победат со своето искуство” – Џорџ Карлин.
  2. “Никогаш не фрлајте по човек со кал. Можеби нема да долета калта до него, но ќе остане на вашите раце” – Дороти Паркер.
  3. “Никогаш не се сомневајте во својата привлечност. Запомнете: вагата лаже, луѓето завидуваат, а огледалото е искривено”.
  4. “Не им се јавувајте на оние што не ви се јавуваат и не ги чекајте оние кои не ве чекаат”.
  5. “Ако ви кажале дека ви поминал возот, запомнете – сè уште постојат авиони и бродови”.
  6. “Запомнете: добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечите од негативните луѓе”.
  7. “Наместо да бришете солзи од лицето, избришете ги луѓето од вашиот живот кои ве натерале да плачете. Не дозволувајте постапките на другите луѓе да го уништат вашиот внатрешен мир”.
  8. „Никогаш не вртете се назад – таму сè останува непроменето”.
  9. “Никогаш не се споредувајте со другите. Не го споредувајте здравјето, партнерот, децата и платата”.
  10. “Ако на вашиот пат не сретнете некој подеднакво добар или подобар од вас, продолжете го патот сами. Нема пријателство со будали”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com