Home » 10 Видови накит кои можат да ви помогнат да ја прочитате личноста како отворена книга

10 Видови накит кои можат да ви помогнат да ја прочитате личноста како отворена книга

by Lina Muslija

Не е тајна дека постои директна врска помеѓу работите што ги носиме и нашата личност. Носењето различна облека, чевли и додатоци може да го подигне нашиот дух и да ја зголеми нашата самодоверба.

Но, кога станува збор за накитот, оваа врска е уште поочигледна. Овие парчиња ни служат подолго од облеката и понекогаш стануваат нешто повеќе од само прекрасен додаток. И ако знаете што значат различни парчиња накит, ќе научите како да ги читате луѓето како отворена книга.

Разиграни и слатки додатоци

Луѓето кои избираат слатки и разиграни парчиња накит во форми на животни, играчки или шарм се уште се деца внатре. Тие се пријателски расположени, дружељубиви и сакаат да бидат во центарот на вниманието. Овие луѓе се секогаш подготвени да помогнат и да ја ценат хармоничната врска.

Винтиџ накит

Ако претпочитате винтиџ накит, тогаш сте чесни и вредни. Овие луѓе ги ценат традициите и ги третираат другите со почит. Тие сфаќаат сè сериозно и понекогаш знаат да бидат строги. Единствениот проблем со кој може да се соочат овие луѓе е нивната неможност да уживаат во сегашноста.

Накит со логоа

Логотиповите се форма на визуелна комуникација. Личноста која избира брендирани парчиња ја покажува својата поврзаност со идентитетот на брендот. И не е тешко да се прочита оваа порака бидејќи повеќето дизајнери имаат свои стилови и форми.

Луѓето кои избираат накит со логоа често се обидуваат да ги импресионираат другите и да го нагласат нивниот статус.

Сребрен накит

Сребрениот накит покажува дека неговите носители не би трошеле пари на нешто за да ги импресионираат другите. Тие не чувствуваат потреба да се фалат со она што го имаат. Оние кои претпочитаат сребрен накит се самоуверени, независни и ја ценат природната убавина.

Пенлив накит

Со носење пенлив накит, луѓето се обидуваат да се направат попривлечни и да привлечат внимание на нивниот статус и богатство.

Според студиите, луѓето обично претпочитаат предмети кои се прикажани на сјајна површина отколку оние поставени на мат. Некои психолози веруваат дека нашата привлечност кон сјајни и сјајни предмети произлегува од нашата вродена потреба да бараме вода, која е највредниот ресурс.

Накит украсен со природни камења

Отворените и друштвени луѓе имаат тенденција да избираат накит украсен со природни камења или изработен од дрво, школки или други органски материјали. Ја сакаат природата и ги ценат природните нешта во животот.

Изјавен накит

Овие луѓе имаат тенденција да избираат големи или извонредни парчиња кои изгледаат како да викаат: „Јас сум тука, погледни ме!“

Екстроверти по природа, овие луѓе повикуваат на внимание и препознавање. Тие се добри во импровизирање и се уметнички, авантуристички и опремени со остри умови. Тие секогаш ги пречекуваат новите можности и му пристапуваат на животот со флексибилен начин на размислување, способни да се прилагодат на какви било промени што се случуваат во животот.

Рачно изработени додатоци

Ако некој избере рачно изработен накит, тој ужива да има нешто што никој друг го нема. Додека ги носат овие парчиња, тие ја изразуваат својата оригиналност.

Талисмани и амајлии

Различни симболи, како злото око или хамса, се универзални. Накитот со симболи како овие не само што го нагласува статусот на личноста, туку ја открива и душата на оној што го носи. Овие додатоци покажуваат дека личноста е на пат кон самооткривање и духовен раст.

Пирсинг

Во денешно време, пирсингот на лобусот стана многу популарен.

Ако некое лице носи повеќе од една обетка во увото, тоа значи дека е планер. Тие се држат до својот распоред и секогаш пишуваат сè во нивниот календар за да бидат сигурни дека ништо не пропуштаат.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More