Home » 10 Трикови за вашата облека да изгледа како нова

10 Трикови за вашата облека да изгледа како нова

by Lina Muslija

Како да ја оживеете изгужваната капа, да се ослободите од таблетите без помош на специјална опрема и да спречите копчиња да ви паднат од облеката се работи што можете лесно да ги постигнете. Ефективните животни хакови како овие ќе ви заштедат време, пари и нерви.

1. Ставете коцки мраз во машината за сушење за да ги отстраните брчките.

Ставете неколку коцки мраз во машината за сушење и поставете ја на среден режим околу 15 минути. Коцките мраз ќе се стопат и ќе се претворат во пареа што ќе ви помогне да ги отстраните сите брчки од вашата облека. Алтернативно, можете да ставите влажен чорап во машината за сушење заедно со збрчканата облека.

2. Ослободете се од апчињата на облеката со жилет.

Земете еден од вашите жилети од тушот заедно со лента за маскирање. Погрижете се да го направите ова полека за да не случајно исечете дупка во вашата облека.

1. Измијте ја облеката.

2. Избричете ги деловите што содржат апчиња.

3. Користете валјак или лента за да го соберете пилингот.

3. Користете пареа за да ја вратите формата на вашата капа без да користите специјална опрема.

Земете мала тава и зовријте вода во неа. Направете го огнот мал и ставете капа или капа на врвот на тавата. Пареата постепено ќе ги исправи наборите и ќе ја врати формата на капата.

4. Вратете ја избледената облека со сол.

Додадете 1/2 чаша (150 g) сол во циклусот на миење. Откако ќе ги ставите алиштата и детергентот во машината за перење, истурете околу 1/2 чаша (150 g) сол во барабанот. Покрај обновувањето на боите, исто така може да помогне да се спречи избледување на новата облека на прво место.

Ако сакате, можете да додадете сол на секое полнење алишта.

Редовната кујнска сол или ултра-фината сол за мариноване работи добро за ова, но избегнувајте грубо мелена морска сол бидејќи може да не се раствори целосно во машината за перење.

Солта е и ефикасно отстранувач на дамки, особено кај дамките од крв, мувла и пот.

5. Користете средства за бледнење за бела облека за да ја вратите нивната првобитна белина.

Белилото за домаќинство (натриум хипохлорит) често се користи како засилувач за перење или избелувач. Сепак, неговата хемиска шминка често може да направи белата облека да пожолти. Поцрвенувањето на алиштата е стар трик за да добиете пожолтени или сиви бели за да изгледаат посветли. Посинувањето додава многу мала трага од сина боја на ткаенината, што го прави да изгледа побело.

6. Закопчајте ја и затворајте ја облеката со патент пред да ја измиете.

Одвојте неколку дополнителни моменти пред да фрлите сè во пречката или машината за перење за да ја закопчате и закопчате облеката. Ова го спречува затворачот да се фати за друга облека и ги спречува копчињата да се влечат или олабавуваат. Ако не го правите тоа, ризикувате да ја фатите, влечете или кинете ткаенината, да го оштетите механизмот за заклучување и да ги повлечете копчињата за време на перењето.

7. Користете забен конец за копчињата да држат подолго.

Ако сакате да ги спречите копчињата да ви паднат, само зашијте ги со забен конец. Тоа е добар трик, особено за копчињата кои тешко се носат.

8. Отстранете ја миризбата од чевлите со сода бикарбона.

Измерете најмалку 1 лажица сода бикарбона во секој чевел. Треба да користите доволно сода бикарбона за да ја покриете целата влошка на чевелот. Ако имате големи чевли, можеби ќе треба да користите повеќе од 1 лажица сода бикарбона.

9. Користете пегла за коса за да ги испеглате јаките на кошулата.

Ако и по пеглањето вашата јака не изгледа совршено, тогаш пеглата за коса ќе ја поправи. Исто така е добар животен хак кога брзате и немате време да извадите даска за пеглање. Само внимавајте да не изгори ткаенината.

10. Отстранете го памукот со шампон за бебиња.

Памукот е можеби најлесната грешка за поправка поради неговите лесно манипулирани квалитети. Се што ви треба е шампон за бебиња.

Ставете ја облеката во лавабото или сад и наполнете ја со млака вода.
Додадете 2 лажици од вашиот шампон или регенератор.
Оставете го да кисне 30 минути.
Ставете ја облеката рамно на крпа и свиткајте ја така што да биде влажна. Потоа, внимателно одвиткајте ја облеката и поставете ја рамно да се исуши.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More