Home » 10 Трикови кои кралските семејства ги користат за да не натераат да ги сакаме уште повеќе

10 Трикови кои кралските семејства ги користат за да не натераат да ги сакаме уште повеќе

by Lina Muslija

Кралските членови знаат како да ги освојат нашите срца. Тие имаат свој протокол и трикови кои им помагаат да останат благородни. Дури и малите детали како завиткана коса или благо наведнување на главата додека разговараат може да додадат некои точки и да нè натераат да ги сакаме повеќе.

1. Малку наведнувајќи ја главата

Специјалисти го споредуваат трикот да ја навалите главата додека разговарате со кученце кое сака внимание, па само ја навалува главата. Овој гест свесно повеќе го перципираат жените отколку мажите.

Навалувањето на главата може да создаде чувство на доверба и исто така покажува дека сте заинтересирани да слушате. Затоа, следниот пат кога ќе сакате да му покажете на некоја личност дека ви е важна, навалете ја малку главата додека разговарате.

2. Користење на контролиран бран

Кралските семејства имаат свој бран кој лесно можете да го препознаете. Многу е контролирано, бавно и мирно. Раката треба да биде вертикална со мало извртување од зглобот. Постојат 2 причини зошто кралското семејство го користи.

Прво, тие треба навистина често да ги поздравуваат луѓето, така што нивните зглобови може лесно да се повредат. Второ, изгледа подобро отколку избезумено да се поздравува со толпата и изразува елеганција.

3. Собирање на виткана коса

Ако ги проверите фотографиите на познатите кралски жени, ќе забележите дека тие сакаат да ја виткаат косата наместо да ја оставаат права. Секако, тие имаат свои стилисти кои се грижат за нивниот совршен изглед, но истражувачите покажуваат дека тоа е вистинската тактика.

Беше забележано дека брановидната коса е оценета како попривлечна од правата коса. Почнувате да изгледате попријателски со мали локни околу лицето.

4. Користење капа наместо очила за сонце

Изгледа многу кул и стилски кога познатите личности носат очила за сонце, но кралскиот протокол не го дозволува тоа. Кога носите очила за сонце може да изгледа неучтиво затоа што го губите контактот со очите. Кралското семејство треба да одржува почит кон луѓето цело време додека присуствува на официјални настани.

Но, како добра опција за заштита на очите од сончева светлина, постои капа со обод што многу ја сака кралицата Елизабета Втора. Исто така, тоа е дел од традицијата која потекнува од старите времиња кога жените ја покривале косата.

5. Држење за раце пред телото, но не стегнати

Може да биде проблем да сфатите како да ги држите рацете додека разговарате со некого или за време на презентација. Можете да го користите овој пример од кралското семејство. На горната слика, можете да видите дека Кејт Мидлтон сака да ги држи рацете пред своето тело. Важно е да не ги држите зад него бидејќи рацете се нашиот индикатор за доверба. Луѓето што ги среќавате треба да ги гледаат вашите раце, а ако не, тоа ги прави другите помалку да ви веруваат.

Врвовите на прстите треба малку да се допираат еден со друг. Стиснати прсти може да откријат дека сте нервозни или имате проблем со затворено тело.

6. Носење ниска и едноставна фризура

Ројал има многу протоколи, вклучувајќи протокол за фризура. Косата треба да изгледа едноставно и негувано. Неуредната коса може да разбуди лоши асоцијации. Од сликите на кралските жени, исто така е очигледно дека тие претпочитаат ниско опавче или пунџа. Многу е удобен и паметен затоа што косата не се расипува многу брзо, како што може да се случи со комплицирано дотерување.

7. Разголување на срцето

Ако никогаш не сте размислувале на која страна да се свртите кон противникот додека му се ракувате, треба да знаете една тајна што може да ви помогне. Ориентирајте го срцето и горниот дел од телото кон говорникот, сугерираат експертите. Луѓето повеќе се отвораат кон оние кои повеќе им се обраќаат.

Дури и само една четвртина свртување може да сигнализира недостаток на интерес кон звучникот и може да го натера да се исклучи. Исто така, ако ги затворите градите, тоа може да биде сфатено од другите како недостаток на самодоверба.

8. Наведнување напред кога слушате

Нормално, кога сме заинтересирани за разговор, се трудиме да одржуваме контакт со очите и кимаме со главата. Има уште еден трик кој може да покаже дека оваа личност ви е важна, за да се чувствува удобно и задоволно.

Само наведнете се напред кон говорникот. Ако се наведнувате наназад, тоа може да се сфати како доминантен гест, велат експертите за говор на телото.

9. Користење на чанта како начин за пренос на пораки

Понекогаш е многу грубо да ѝ кажете на вашата компанија дека е време да ги завршите работите. Кралицата ја користи својата чанта за да испраќа сигнали. На пример, ако ја стави својата чанта на масата за вечера, таа сака тековниот настан да заврши во следните 5 минути.

10. Не држење за рака додека присуствувате на официјални настани

Всушност, не постои таков протокол кој вели дека кралските двојки не можат да покажат наклонетост на официјалните ангажмани. Држењето за рака прави луѓето да се чувствуваат поврзани со кралското семејство. Меган и принцот Хари имаат модерен пристап и сакаат да претставуваат љубов и единство во јавноста.

Но, постои една работа. За време на посериозни настани, паровите претпочитаат да не се држат за рака, бидејќи тоа покажува колку се професионални, па нема да им пречи на другите луѓе околу нив.

Кои трикови ги користите за да ги натерате луѓето да ви се допаднат? Кој говор на телото може да ве исплаши?

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More