18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

10 починати и 449 новозаразени од Ковид-19

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 170, Прилеп – 55, Кавадарци – 35, Гевгелија – 23, Тетово – 19, Охрид и Куманово по 17, Битола и Неготино по 16, Велес – 10, Струга – 8, Струмица и Ресен по 7, Гостивар – 6, Штип, Делчево и Богданци по 5, Крива Паланка, Берово и Кратово по 4, Пробиштип и Демир Капија по 3, Кичево, Дебар, Валандово и Крушево по 2 и Кочани и Радовиш по еден случај.

Регистрирани се и 227 оздравени пациенти од Скопје – 102, Куманово – 41, Прилеп – 17, Кавадарци – 14, Тетово и Велес по 8, Штип – 6, Гостивар и Кочани по 5, Битола и Струмица по 4, Гевгелија, Неготино, Ресен и Крушево по 2 и Дебар, Пробиштип, Виница, Дојран и Македонски Брод по еден оздравен.

Пријавени се вкупно 10 починати лица. Меѓу нив се 3 пациенти од Скопје (83, 79 и 65 години), по еден од Тетово (72), Куманово (71), Прилеп (79), Велес (84), Охрид (58), Кавадарци (65) и Делчево (75). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направените 3.283 тестови се преку: ИЈЗ-591, ЦЈЗ Скопје-66, Авицена-312, Биотек-207, Жан Митрев (Филип Втори)-158, Систина-232, Лаор–411, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-140, Синлаб-191, Ремедика-23, ИБЗД Козле-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 932, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-3.

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

Скопје 43.233, активни 2.952

Куманово 5.445, активни 214

Тетово 5.338, активни 236

Прилеп 5.082, активни 474

Гостивар 3.723, активни 115

Штип 3.602, активни 95

Битола 3.357, активни 133

Велес 3.349, активни 238

Охрид 3.118, активни 392

Кавадарци 3.090, активни 466

Струмица 2.657, активни 155

Струга 2.351, активни 173

Кочани 1.782, активни 47

Кичево 1.757, активни 62

Свети Николе 1.100, активни 24

Гевгелија 1.123, активни 132

Неготино 1.102, активни 123

Дебар 787, активни 43

Ресен 791, активни 64

Крива Паланка 784 , активни 54

Радовиш 742, активни 40

Делчево 720, активни 230

Берово 634, активни 32

Пробиштип 529, активни 22

Виница 508, активни 21

Валандово 351, активни 23

Кратово 265, активни 34

Демир Хисар 257, активни 12

Македонски Брод 251, активни 7

Крушево 252, активни 51

Богданци 245, активни 21

Демир Капија 234, активни 33

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 9

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com