17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

10 начини да се заштитите од загадениот воздух!

Најчитани вести

Реалноста е дека воздухот во Скопје не е соодветен за здравјето. Во текот на денот кога ќе ни кажат дека воздухот е крајно нездрав, еве што треба да направите за да се заштитите:

  1. Проверете го нивото на загадување на воздухот во вашата околина секој ден. Обично, оваа информација е достапна во утринската прогноза, како и на Интернет.
  2. Избегнувајте вежбање на отворено кога нивото на загадување е високо. Кога воздухот е лош, одете во затворено, вежбајте дома или во теретана. Ограничете го времето што го поминувате надвор.
  3. Секогаш избегнувајте вежбање и одење во близина на области со голем сообраќај. Дури и кога квалитетот на воздухот е поволен, автомобилите можат да го подигнат нивото на загадување, така што воздухот е нездрав.
  1. Кога го греете вашиот дом, ако сте во можност, не користете јаглен и други средства што го загадуваат воздухот.
  2. Користете велосипед наместо автомобил – кога и да можете. Внесете јавен превоз, оставете го вашиот автомобил дома.
  3. Не горете лисја, плевел или дрво во вашиот двор. Ова дополнително ќе го зголеми загадувањето на воздухот.
  4. Не дозволувајте никој да пуши во затворено. Зачувајте оаза на чист воздух околу вас.
  5. Засадете дрво, засадете овошје, развијте ја свеста на вашите деца за чист воздух.
  6. Во текот на денот кога воздухот е загаден, носете специјална маска за лице.
  7. Кога планирате одмор, нека биде воздушен спа центар што ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови и да го зајакнете вашето тело.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com