18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

10 златни совети на јапонски доктор кој живеел 105 години: Ова е ТАЈНАТА НА ДОЛГОВЕЧНОСТА!

Најчитани вести

Јапонскиот лекар Шигеаки Хинохара доживеа 105 години.

Овој долговечен лекар исто така помогна да се воспостават медицински системи, благодарение на што Јапонците станаа еден од најдолговечните народи во светот.

Скоро до неговата смрт, тој работел во болница, лекувал пациенти и предавал студенти на колеџи.

Енергијата доаѓа од чувството на добро, а не од здравата исхрана и многу сон.

„Сите се сеќаваме како, како деца, честопати заборававме да јадеме или да спиеме додека се забавувавме. Верувам дека тој став може да го одржиме и како возрасни – најдобро е да не го заморуваме телото со премногу правила, како што се ручек и спиење “, објаснува д-р Хинохара.

Пазете се од дебелината

Д-р Хинохара постојано потенцираше дека сто години доживуваат луѓе кои немаат прекумерна тежина, па затоа треба да обрнете внимание на вашата тежина и физичка состојба. Не треба да се оптеретуваме со храна и треба да внимаваме да не се прејадуваме. На пример, пијте кафе, чаша млеко и сок од портокал со лажичка маслиново масло за појадок. Тој сметаше дека маслиновото масло е одлично за крвта и кожата. Јадеше млеко и бисквити за ручек, а често прескокнуваше ручек кога беше премногу зафатен. Јадеше зеленчук, риба и ориз за вечера. Јадеше говедско месо двапати неделно.

Планира однапред!

Д-р Хинохара секогаш имал испланиран распоред за годината однапред, па дури и планирал за во иднина. Значи, како што рече – тој навистина се радуваше на Олимписките игри во Токио 2020. За жал, тој не ги доживеа, но неговиот став кон животот и плановите покажува колку бил оптимист, што е исто така многу важна точка за долговечноста.

Не мора да се пензионирате ако не сакате

„После 65-та година од животот, започнав да волонтирам. Јас учам и ги посетувам пациентите, дури и 18 часа на ден, и уживам во секоја минута од мојата работа “, рече Хинохара. Ако некое лице сака да работи – нека работи. Ако не сака, нека се повлече и нека се посвети на она што сака да го стори.

Споделете знаење и вештини со другите

Д-р Хинохара држеше околу 150 предавања годишно. Тој им предаваше на сите – од деца на училиште до сериозни претприемачи и лекари. Тој секогаш стоеше додека зборуваше, а неговите предавања понекогаш траеја дури 90 минути. Тој велеше дека стоењето го прави посилен.

Не верувајте во сè што ќе каже лекарот

Д-р Хинохара веруваше дека лекарите не можат да лекуваат секоја болест и секој пациент. Тој им предложи на луѓето, кога лекарот ќе препише терапија или преглед, да го прашаат дали истото ќе им го препорача на своите роднини. Ако одговорот беше не, тогаш зошто би се изложиле на непотребен стрес и страдање? Тој веруваше дека животните и музиката имаат големо влијание врз заздравувањето, многу поголемо отколку што мисли медицината.

Секогаш користете ги чекорите и носете си сопствен багаж

За да останете здрави и витални, заборавете на лифтот. Секогаш и секаде одете по скалите и обидете се да го носите вашиот багаж со вас.

Д-р Хинохара одеше по скалите цел живот и секогаш прескокнуваше едно по едно. Скалите и одењето се секојдневна вежба за срцето и целото тело.

Инспирирајте се секој ден, пронајдете инспирација

Прочитајте, пронајдете писатели во литературата што ве инспирираат. Така направи и д-р Хинохара. За него, најинспиративна била поемата на Роберт Браунинг – „Абт Воглер“. Не мора да се занимавате само со литература. Слушајте музика, уживајте во ликовната уметност, шетајте во природа

Болката е мистериозна

Најефективниот начин да се надмине болката е преку забава, рече д-р Хинохара. Кога детето ќе биде погодено, објасни тој, ќе плаче додека нешто друго не го окупира неговото внимание. Тогаш тој ќе ја заборави болката. Тоа е она што возрасните треба да го сторат. Болката треба да се удави во забава! Тој веруваше дека треба да се носат кучиња за терапија и други животни во болниците, како и музика што ќе им помогне на пациентите да се справат со болката.

Не трупајте материјални работи

„Не трошете го животот акумулирајќи материјални работи, бидејќи и онака нема да земете ништо со вас кога ќе умрете“ – д-р Хинохара.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com