Home » 1.748 повици на 112 во последното деноноќие

1.748 повици на 112 во последното деноноќие

by Журнал

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имало вкупно 1.748 повици на Единствениот број за итни случаи 112. Од нив „реални“ биле 39,99 отсто, а 60,01 отсто биле за други потреби на граѓаните што не биле итни.

Кон Полиција биле упатени 52,47 отсто, кон Итната медицинска помош 38,78 отсто, кон пожарникарите 3,81, а кон АМСМ 0,36 отсто од реалните повици.

Од ЦУК појаснуваат дека повиците се примаат, се обработуваат и има директно коордирнирање за нивно решавање. Тоа се остварува преку дежурните оперативци во Секторот Е-112 заедно со Секторот за операции и координација (СОК).

-За дел од повиците се постапува според стандардните оперативни процедури во координација паралелно и истовремено со повеќе ангажирани институциите во Системот за управување со кризи (СУК), согласно природата на пријавените „реални“ итни случаи, наведува ЦУК.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More