Home » 📽 ЗГРАДА ОД 10 КАТА ЗА 28 ЧАСА? САМО ВО КИНА! Градежниот феномен за кој збори светот, побрзо, поевтино и побезбедно

📽 ЗГРАДА ОД 10 КАТА ЗА 28 ЧАСА? САМО ВО КИНА! Градежниот феномен за кој збори светот, побрзо, поевтино и побезбедно

by Lina Muslija

Кинеската компанија „Броуд груп“ пред две години изгради станбена зграда од 10 ката за само 28 часа. Целиот објект е направен од големи блокови кои имаат челична конструкција со веќе поставени инсталации за вода и струја.

Така, цели блокови беа „наредени“ како коцки. И на сите ѕидови беше извршена целата внатрешна работа и остана само крановите и мајсторите на терен да ги „спакуваат“ по ред и успеаја да ја завршат целата работа за само 28 часа.

Зградата е 10 пати полесна и многу поотпорна на природни катастрофи како земјотреси и тајфуни, за разлика од конвенционално изградените згради. Од кинеската компанија тврдат дека и трошоците за изградба се многу помали.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More