Home » Џабе санкции: Русите увезоа над илјада луксузни автомобили вредни стотици милиони долари

Џабе санкции: Русите увезоа над илјада луксузни автомобили вредни стотици милиони долари

by Lina Muslija

Најмалку 1.319 луксузни автомобили со вкупна вредност од 229,6 милиони долари се увезени во Русија по воведувањето на санкциите на САД и ЕУ, пишува „Верстка“, повикувајќи се на доверливи податоци на Федералната царинска служба.

Санкциите за забрана за извоз на луксузни автомобили во Русија беа објавени на 15 март 2022 година. Веднаш потоа, увозот на луксузни странски автомобили во земјата опадна: во преостанатите девет и пол месеци од 2022 година, само 378 автомобили во вредност од 100.000 долари или повеќе поминале низ руската царина.

Но, со почетокот на 2023 година нивниот број „закрепна“ поради паралелниот увоз. До средината на октомври во Русија веќе беа увезени 941 луксузен автомобил. Ова одговара на нивото на понуда пред санкциите.

Најпопуларни скапи странски автомобили беа Land Rover (551 автомобил по воведувањето на санкциите), Mercedes-Benz (226 автомобили) и Porsche (177 автомобили).

Исто така, во текот на 19-те месеци на рестрикции, увезени се најмалку 104 возила BMW, 99 Audi, 97 Toyota, девет Cadillac, седум Rolls-Royce, шест џипови и едно Maserati.

Дополнително, во Русија пристигнаа најмалку 42 суперавтомобили: 32 Lamborghini и десет Ferrari возила. Најскап увезен автомобил беше Ferrari 812 Competizione за речиси 534 илјади долари.

Вкупно 12 компании се занимавале со увоз на странски автомобили во вредност од над 100 илјади долари. Автомобилите се увезуваа главно преку посредници во трети земји. Најчесто тоа биле компании од Киргистан, Турција, ОАЕ и Белорусија.

Во август, рускиот претседател Владимир Путин побара службениците да се префрлат на домашни автомобили. Според него, автомобилите ќе бидат „поскромни од порано“, но нема ништо лошо во тоа.

„Напротив, тоа е дури и добро – целата таа прекрасна бирократија мора да разбере дека треба да се стремиме да развиваме домашни брендови, домашни автомобили“, рече тогаш Путин.

На почетокот на ноември, шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, купи автомобили Mercedes и GMC за командантите на безбедносните сили на републиката кои се борат во Украина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More