16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Џонсон утре ќе ги посети Финска и Шведска, идните членки на НАТО

Најчитани вести

Џонсон ќе разговара за „пошироки безбедносни прашања“ за време на неговата посета на Финска, а потоа и на Шведска.

„Не се работи само за Украина, туку за безбедноста на Европа во поширока смисла. Тоа е за средби со други демократии и разговори за безбедносните прашања кои се важни овде и во странство. Ние ја поддржуваме демократската способност на земјите да одлучуваат за работи како членството во НАТО. Ние ги разбираме позициите на Шведска и Финска и затоа премиерот ќе разговара за овие пошироки безбедносни прашања“, рече неговиот портпарол.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com